Hugo Junkers
Hugo Junkers sa zapísal do dejín letectva svojimi lietadlami, predovšetkým J 1, F 13 a JU 52. Jeho vynálezy a úspechy vydláždili cestu civilnému letectvu. Dodnes sa používajú v každom Airbuse a Boeingu, ktoré lietajú vysoko nad našimi hlavami. Samozrejme, doba prináša inovácie a začiatok 20. storočia bol na ne mimoriadne bohatý. Bol to však Hugo Junkers, ktorý svojou neúnavnou snahou o výskum a odhodlaním bojovať proti odporu v hlavách svojich kolegov dôsledne realizoval tento vývoj a v rozpore s dobovým názorom prinútil kov lietať. V roku 1910 si nechal patentovať myšlienku umiestniť vzpery, pohon a podľa možnosti aj náklad a cestujúcich lietadla do dutého telesa, ktorého tvar bol dôležitý pre zabezpečenie vztlaku lietadla. Takzvané hrubé krídlo je dnes samozrejmosťou a používa sa na celom svete.
Hugo Junkers sám nenavrhol žiadne zo svojich lietadiel. Vedel rozpoznať a podporiť talent a pracovať na spoločnom cieli. V dôsledku toho je s každým lietadlom Junkers vždy úzko spojené meno dizajnéra, ktorého Hugo Junkers dokázal poveriť a vyzvať na realizáciu svojej vízie. Vďaka tomuto postoju včas rozpoznal aj potenciál Bauhausu, ktorý už nevnímal výskum, umenie a remeslo ako niečo oddelené, a stal sa jedným z jeho najznámejších mecenášov v tom čase.
Výsledkom jeho výskumu, na ktorý skonštruoval aerodynamický tunel a postavil ho na streche svojho prvého pedagogického pracoviska RWTH Aachen, boli lietadlá, ktoré boli aj po vizuálnej stránke prelomové. Dnes sa môžu zdať neohrabané, ale ak ich porovnáte s "lietajúcimi krabicami" z minulosti, revolúcia je jasná.
Hodinky Junkers A50 - zefektívnená čistá forma
Model Junkers A50 Junior je vynikajúcim príkladom zefektívneného tvaru lietadla Junkers. Bol navrhnutý čisto ako športový letún, preto tu bolo mimoriadne dôležité zníženie hmotnosti. To viedlo k zníženému, úzkemu trupu, ktorý dodnes pôsobí mimoriadne esteticky.
Dokonalý, krásny tvar jej lietadiel a skutočnosť, že technológia stará viac ako sto rokov je platná aj dnes, stále znova a znova inšpiruje. Dva modely Hugo Junkers, ktoré postavila spoločnosť Junkers Flugzeugwerke, sú v súčasnosti opäť vo vzduchu, prakticky verné originálu. Motory prešli vývojom a boli patrične upravené a do prístrojového vybavenia bola, samozrejme, zapracovaná digitalizácia. Základný tvar sa však takmer nemusel meniť a piloti teraz môžu bezpečne a efektívne lietať v legendárnom lietadle, ktoré si môže hovoriť nadčasová klasika.
Ani v prípade hodiniek nemyslí spoločnosť Junkers len na včerajšok. Samozrejme, vývoj prenosných hodiniek siaha až do 15. storočia. Ich tvar sa tiež výrazne nezmenil. Hodinky hrajú v letectve dôležitú úlohu z rôznych dôvodov. Podobne ako námorné prístroje boli vždy neoddeliteľnou súčasťou riadiacich a navigačných prístrojov. S našimi analógovými hodinkami chceme dnešným ľuďom poskytnúť doplnok pre každodenný život, ktorý im pripomína úspechy ľudstva, odráža ich vlastný štýl a zároveň z ich praktického používania robí neustály zdroj potešenia. Duch vynálezcovstva a letectva je hlboko zakorenený v našej DNA. Hodinky Junkers v súčasnosti pracujú na veľmi špeciálnej materiálovej inovácii v spolupráci s leteckými továrňami. Kto hovorí, že inovácia sa nedá preniesť z jedného odboru do druhého, z minulosti do súčasnosti?
Špeciálna edícia Junkers A 50
Špeciálna edícia Junkers A 50 je vybavená aplikáciou lietadla na ciferníku z vlnitého kovu, ktorá vám pri každom pohľade na hodinky pripomenie pocit letu nad horami a údoliami v otvorenom športovom lietadle. Keďže sú hodinky vybavené strojčekom GMT, je možné nastaviť individuálne druhé časové pásmo.